Pielęgnacja i czyszczenie dywanów w przedszkolu

Pielęgnacja i czyszczenie dywanów w przedszkolu


Aby zachować jak najdłużej estetyczny wygląd dywanu należy przestrzegać kilku zasad:

1. Regularnie odkurzać

2. Nie zwlekać z usuwaniem plam i zabrudzeń

3. W razie potrzeby czyścić na mokro ale nie doprowadzać do przemoczenia

Pamiętaj, że:

  • właściwe i częste odkurzanie jest kluczowym elementem dywanu, zarówno wełnianego jak i z włókien syntetycznych.
  • cechą charakterystyczną wszystkich włókienniczych pokryć podłogowych o okrywie runowej ciętej i strzyżonej wykonanych z włókien naturalnych jest tendencja do wychodzenia elementarnych włókien z powierzchni użytkowej. Są to luźne włókna, które nie zostały zamocowane, a pozostały po procesie cięcia, strzyżenia powierzchni runowej i podklejenia spodu. Zjawisko występuje na początku użytkowania i niepokoi nabywców. Ubytek masy runa nie powoduje zmian w strukturze wyrobu. Podczas użytkowania powierzchnia runowa ulega spilśnieniu i zjawisko wychodzenia włókienek ulega zmniejszeniu, aż do całkowitego zaniku. Aby skrócić okres „kurzenia się” zaleca się od początku użytkowania – częste i staranne odkurzanie. Jest to skuteczna metoda na przyśpieszenie i zakończenie tego nieuniknionego procesu. Okres ten zależy od intensywności użytkowania wyrobu.
  • każdy stosowany środek czyszczący należy najpierw przetestować w mało widocznym miejscu, by sprawdzić, czy nie niszczy on włókien, spodu lub nie powoduje odbarwień.
  • wszystkie plamy i zabrudzenia powinny być usuwane tak szybko jak to tylko możliwe aby zapobiec trwałym przebarwieniom.
  • należy stosować środki odplamiające przeznaczone do tego celu, uwzględniając surowiec wyrobu oraz rodzaj plamy.
  • stosowanie odplamiaczy na bazie wody wymaga dokładnego wypłukania wodą czyszczonego miejsca.
  • plamy z płynów należy najpierw osuszyć ręcznikiem papierowym lub chłonną szmatką.
  • nigdy nie należy trzeć plam – to powiększa zabrudzenie i zniekształca runo.
  • plamę usuwamy od „krawędzi do jej środka”
  • zawsze przed czyszczeniem szamponem – dywan należy dokładnie odkurzyć.
  • nie wolno podczas czyszczenia dopuścić do jego przemoczenia.
  • decydując się na czyszczenie na mokro należy zastosować metodę szamponowania, która pozwala uniknąć przemoczenia.
  • należy zastosować dostępne na narybku środki i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy czyszczącej, korzystającej ze sprawdzonych środków.
  • mokry dywan należy suszyć w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.
  • przesuwanie mebli pozwala uniknąć trwałych zagnieceń.


Dodatkowe zalecenia dla miejsc użyteczności publicznej z dużym natężeniem ruchu np. przedszkola, żłobki, szkoły.

W prowadzonych zabiegach pielęgnacyjnych w danym obiekcie należy zweryfikować jakość używanych środków czyszczących, które mogę mieć negatywny wpływ na położone wyroby tekstylne. Np. przy zmywaniu podłóg leżący na podłodze dywan jest narażony na działanie środków do mycia podłóg, w wyniku czego, jeżeli środek okaże się agresywny - w jego różnych miejscach (np. pod, wokół dywanu) - mogą powstawać stopniowe uszkodzenia struktury dywanu.

Dodatkowo częste namaczanie dywanu podczas mycia podłogi np. mopem plus intensywność użytkowania np. systematyczne zahaczanie danego miejsca na dywanie, może spowodować mechaniczne uszkodzenie w postaci uszkodzeń obszycia lub ścierania się w danym miejscu spodniej warstwy dywanu czyli podklejenia . Oprócz weryfikacji środków czyszczących, zalecamy również, aby zachować szczególną ostrożność przy codziennym użytkowaniu - szczególnie przy myciu podłogi mopem - przy myciu podłogi należy podnieść dywan i położyć go dopiero po wyschnięciu podłogi - nie należy przecierać mokrym mopem bezpośrednio dotykając spodu dywanu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl